Apie Paprikas

Paprika (lot. Capsicum, vok. Paprika) – notreliažiedžių (Lamiidae) poklasio bulvinių (Solanaceae) šeimos augalų gentis.

Kultūrinės paprikos yra vienmetės. Žiedai pavieniai arba auga po du stiebo išlinkimuose. Vaisius – uoga.

Pasaulyje žinoma daug rūšių paprikų, kurios yra sukultūrintos ir daugiausia naudojamos kaip aštrūs prieskoniai (raudonoji paprika), dažnai klaidingai vadinami pipirais. Tarp jų yra:

  • Vienametė paprika (Capsicum annuum). Jai priklauso tiek saldžiosios paprikos, tiek aštrios
  • Chalapos paprikos (netaisyklingai dar vadinamos jelapenais, chalapeno paprikomis), čiltepinai. Auginama Lietuvoje.
  • Uoginė paprika (Capsicum baccatum). Jai priklauso Pietų Amerikos adži paprikos.
  • Kvapioji paprika (Capsicum cardenasii)
  • Smulkiauogė paprika (Capsicum chacoense)
  • Datulinė paprika (Capsicum chinense). Jai priklauso patys aštriausios pasaulio paprikos: naga, habanero.
  • Aukštoji paprika (Capsicum eximium)
  • Segtukinė paprika (Capsicum flexuosum)
  • Krūminė paprika (Capsicum frutescens). Jai priklauso Kajeno ir tabasko paprikos.
  • Gauruotoji paprika (Capsicum pubescens). Jai priklauso Pietų Amerikos rokoto paprikos.

Paprikas nesudėtinga užsiauginti pačiam, tačiau yra keletas dalykų, kuo paprikų auginimas skiriasi nuo kitų daržovių. Būtent šie dalykai dažniausiai lemia, kodėl derlius pradeda nokti per vėlai ir sodininkai nusivilia nesulaukę derliaus. Tačiau viskas įmanoma net pradedantiesiems, jei tik žinote, kada ir ką daryti.

Paprikos yra nelietuviško kraujo daržovė – čia jums ne obelys, kurios ramiai miega žiemos miegu, ir ne žirniai, kurie iškenčia pavasarines šalnas. Paprikos mielai augtų šiltuose atostogų kraštuose, kur turėtų daug saulėtų dienų, tačiau mes jas atgabenam į lietuvišką daržą ir reikalaujam derliaus. Didžiausia problema – paprikų vegetacijos laikas yra ilgas, o mūsų vasara joms per trumpa. Kol sėkla išdygsta ir išauga iki daigo, sodinamo į dirvą, praeina apie 60-80 dienų. Dar nemažai laiko praeina, kol paprikos pradeda megzti vaisius ir kol jie pradeda nokti. Šiek tiek pavėluosite arba ką nors padarysite netinkamai – gali atsitikti taip, kad jūsų paprikos tiesiog nespės sunokti.

Ne ligos ar prasti daigai, o būtent tai, kad vaisiai nespėja sunokti, yra dažniausia pradedančiųjų nesėkmės priežastis. Tinkamas veislės pasirinkimas yra pirmas žingsnis, kad derlius pavyktų ir džiugintų.

Paprikų draugystė: su kuo tinka auginti

Ir saldžiosios, ir aitriosios paprikos auginamos iš esmės taip pat, tad drąsiai eksperimentuokite. Jei planuojate auginti šiltnamyje, iš esmės paprikoms reikalingos sąlygos nesutampa nei su tomis, kokių norėtų pomidorai, nei su tomis, kokių reikalauja agurkai. Vargu ar galėsite skirti šiltnamį tik paprikoms, tad iš šių dviejų pasirinkimų paprikos labiau draugautų su pomidorais. Esminis skirtumas tas, kad pomidorams drėgmės reikia labai mažai, o paprikoms drėgmė būtina (kaip ir agurkams). Tačiau neapsiribokite tik auginimu šiltnamyje! Paprikos gali augti lauke neuždengtos – yra keletas veislių, kurias galima auginti lauke, Lietuvos klimato sąlygomis tai pasiteisina. Atidžiai skaitykite veislių aprašymus, ne visos paprikos gali augti lauke be priedangos. Ir žinoma, paprikos gali augti balkone ar terasoje – tiesiog erdviame vazone. Nepamirškite tręšti ir laistyti, šilumamėgėms paprikoms toks auginimas tikrai patiks.

Jeigu norisi paprikoms draugijos – netoliese sodinkite špinatus, kalendras, bazilikus, morkas, mairūnus, serenčius, nasturtes, katžoles. Šie augalai puikiai suderinami su paprikomis, svarbu išlaikyti atstumus. O su kuo suderinsite paprikas lėkštėje, kai jau užauginsite ir nuskinsite pirmuosius vaisius – planuokite jau dabar.

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *